yürüyüş faydaları

Her doktor düzenli yürüş yapılması gerektiğini söyler. Hatta bazıları kaliteli bir uykunun yürüyüşten geldiğini savunur. Düzenli olarak her gün yürüyüş yapmak kalp hastalıklarından tutunda zihinsel rahatlamaya kadar birbirinden sağlıklı faydaları vardır.

Düzenli yürüyüş yapmak, tabiki ayak, bacak, bel kaslarımızı geliştirir. Ağrılarımızın azalmasına yardımcı olur. Ayrıca tempolu yürüyüş kan akışını hızlandırıp damar tıkanıklarını engellemde büyük fayda sağlar.

Akşam yemeğinden 1 saat sonra yapılan tempolu bir yürüyüş, gün boyu yediğiniz yağlı besinleri hızlıca eritir ve hazım ettirir. Bu sayede olduğunuz kiloyu koruyabilir hatta tempoyu yükseltirseniz kilo bile verebilirsiniz.
Beden sağlına faydası saymakla bitmeyen yürüşün faydaları arasında bazı kanser türlerine karşı koruma bile vardır.

Ama bazen bedeniniz değilde zihniniz iyileşmeye ihtiyacı olabilir. İşte bu gibi durumlarda en rahatlatıcı şeylerden biri yürüyüş yapmaktır. Hem tek başına hemde arkadaşlarınızla. İki türlüde oldukça işe yarar.
Kötü geçen bir günün ardından parkta yürümeye çıkmak tahmin edemeyeceğiniz kadar iyi gelir.

Yürüyüş sırasında gün boyunca olan şeyleri düşünüp kendi kendinize yorumlayabilmeniz için harika ortam. Sinirinizi ve stresiniz her attığınız adımda daha da hafifleyecektir. Tek başınıza çıkmışsanız eğer kulaklık takıp en sevdiğiniz parçaları dinlemek bu etkiyi ekstra yükseltir. Ayrıca yürüyüş sizi yoracağı için yatağınıza döndüğünüzde daha rahat uyuyabilirsiniz. Her insan sorun yaşar en önemlisi bu sorunların üstesinden gelebilmektir. İşler sizin için çıkmaza girdiğinde yürüyüşe çıkın ve kendinizi dinleyin. Uzun bir yürüşün sonu belkide sizi çıkmayan yolunuzdan çıkarabilir.

Yürüyüş yapmak için illaki sağlık sorununa yada psikolojik soruna ihtiyacınız yok. Siz iyiyken bile çıkabilirsiniz. Bu sayede daha da iyi olabilirsiniz. Yürümek insana bahşedilmiş en güzel şeylerden biridir. Kendinizi yürümeden önceki halinizden daha iyi bir hale getirir.

Yürüyüş yapmanın püf noktaları

Yürüşünüzü daha kaliteli hale getirmek için şunlara dikkat edin.

Tempolu yürüyün. Ne çok hızlı ne çok yavaş. Bu sayede bütün vücudunuz verimi tavan yapar.
Derin ve düzenli nefes alın. İyi nefes demek yüksek performans demektir. Güzel nefes almaya çalışın. Bu sayede daha rahat ve uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.
Çok az yada fazla mola vermeyin. Çok mola verirseniz yürüme isteğinizi öldürürsünüz. Az mola verirseniz fazla yüklenip yürüyüşünüzü riske edersiniz.
Karnınızı sıkın. Eğer göbek bölgenizi eritmek istiyorsanız karın kaslarınızı tempolu yürüş yaparken mümkün olduğunda kasmaya çalışın. Göbek yağlarınızından hızlıca kurtulmak için bunu her gün yapın.
Keyif alın. Yürüyüşünüzden keyif almaya çalışın, yürümeyi sevin, faydalarını sürekli hatırlayın. Alışkanlık kazanmaya çalışın bu sayede üşendiğiniz günlerde daha kolay çıkabilirsiniz.
Yürüyüş yaparken sıkılıyorsanız en iyisi kedinize bir köpek evlat edinin. Köpek sahiplenerek, köpeğinizle yürüyüşe çıkabilir beraber spor yapabilirsiniz. Unutmayın eğer köpeğinizle yürüyüş yaparsanız yukarıda anlattığımız faydalar en 2 kat artar.

1 Yorum

  1. Yürüyüş yapmak hava çok sıcak değilse şayet, oldukça faydalı bir spor. Nefes nefese kalıyorsanız (ileri yaş yada fazla kilo probleminiz varsa) başta kendinizi fazla yormayın kondisyon zamanla kazanılıyor. Gün ve gün daha çok ve daha hızlı yürüyebileceğinizin farkında olup kendinizi kademeli olarak zorlamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz