ten rengine göre parfüm seçme

Güzel kokular insanı her zaman çekici kılmayı başarmıştır. Güzel koku denildiğinde ise akla ilk gelen tabiki parfümdür. Yalnız doğru parfümü bulmak ise bir hayli zordur. Doğru parfüm seçimi insanı çekici kıldığı gibi yanlış parfüm seçimi de bir o kadar itici kılmaktadır. Yanlış parfüm kurbanı olmamak için mutlaka size uygun bir parfüm seçimi yapmalısınız. Hemen doğru parfümü bulmak ise imkânsız gibi bir şeydir. Zamanla size uyan bir parfümü mutlaka bulacaksınız.

Hafif kokulu parfümlerde genelde çiçek kokuları ve meyve aromalı parfümler tercih edilmektedir. Baskın ve kalıcı koku sevenler için odunsu kokular ön plana çıkmaktadır. Parfüm tamamen kişinin kendi zevkine göre tercih edilse de cilt tipi parfüm seçiminde önemli rol oynamaktadır. Arkadaşınızın parfümünün kokusunu çok beğenip kullandığınızda aynı kokuyu hissetmiyor musunuz? Yâda arkadaşınızın kullandığı parfüm siz kullandığınızda daha damı güzel kokuyor? İşte bütün bu soruların cevabı cildinizdir. Çünkü cilt kokuya hayat vermektedir.  Aynı parfüm farklı ciltlerle buluştuğunda yansıttığı koku farklıdır.

Cilt tipine göre parfüm seçeneği

Uzmanlar esmer ve yağlı cilde sahip olanların yasemin ve gül gibi temel nota verilen kokulardan uzak durması gerektiğini öneriyor. Beyaz ve kuru ciltliler için meyve ve çiçek karışımından oluşan kokular öneriyor. Beyaz ve buğday tenli karışıma sahip olanlar için ise baharatlı, fresh, çiçek ve vanilya karışımlı kokuları öneriyor. Beyaz tenli olanlar için portakal, greyfurt, kayısı özü gibi kokular tavsiye edilmektedir.  Buğday tenli olanlar için çiçek ve baharat karışımlı parfümler uygun bir seçim olacaktır.

Parfümün 3 katmanı

Üst katman, parfümü ilk kokladığımızda aldığımız kokudur ve genelde geçicidir çabuk dağılır.

Orta katman, yavaşça kaybolan bir dokusu vardır ve parfümü sıktıktan birkaç dakika sonra hissedilir bir saat etki eder.

Temel katman, parfümü sıktıktan yaklaşık 30 dakika sonra duyulmaya başlanır ve genelde orta katman ile karışan kokudur.

Bunlardan yola çıkarak cilt tipiniz için en uygun parfümü bulabilir ve bu sayede doğru bir seçim yapabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz