saglikli-saclar

Son yıllarda sülfatın saçlara zararlı olduğu iddiası ile sülfatsız şampuanlar trend haline geldi ve piyasada en çok tercih edilen ürünler arasında yer aldı. Şampuanlarda temizlik görevini yapan maddelerin içinde yer alan sülfat, saçların ve saç derisinin zamanla yıpranmasına neden olduğu bilinmektedir. Özellikle boyalı saçlarda kullanılması önerilmemektedir.

SLS olarak bildiğimiz (Sodium Laureh Sulphate) madde ise şampuanlarda köpürme özelliği sayesinde temizlik hissi uyandırıyor fakat SLS saç ve saç derisine zarar verdiğinden SLS içeren ürünlerin de kullanılmaması tavsiye edilmektedir. Hatta marketlerde bebek şampuanlarının birçoğunda belirgin bir şekilde SLS yoktur yazısına şahit olmuşuzdur. İşte bu uyarı SLS ‘nin zararlı olduğunu göstermektedir.

Piyasada satılan şampuanların hemen hemen hepsinde SLS bulunmaktadır. Boyalı saçlarda rengin bozulmasına ve saçın yıpranmasına neden olan SLS içermeyen bir şampuan bulmak da kolay değil. Hem ucuz olması hem de etkin bir madde olması nedeni ile şampuanlarda genelde SLS kullanılmaktadır.

Bazı şampuan üreten firmalar ise sülfat yerine sodium C14-16 olefin sulfonate maddesi kullanmaktadırlar. SLS’li temizleyicilere göre daha hafif olan bu maddenin saçlara zarar vermediği belirtilmektedir.

Peki, ürünlerin içinde sülfat olup olmadığını nasıl anlarız. Öncelikle alacağınız ürünün bileşimini incelemeniz gerekmektedir. Sülfat içeren ürün etiketlerinde Sülfat şu isimler ile geçmektedir; SLS ve Türevleri, SLS (Sodium Lauret Sulfate), SLES (Sodium Lauryl Ether Sulfate), ALS (Ammonium Laureth Sulfate), MLS Magnesium Laureth Sulfate)

Sülfatsız şampuan tavsiyeleri

Bitkisel içerikli ürünlerde genelde sülfat kullanılmaz. Sülfat içermeyen şampuan markalarından bir kaçını sizin için araştırdık. Bu şampuanlar, OGX boya koruyucu şampuanlar, Avalon Organics, % 100 doğal siveno, Kerastaseboyalı saçlara özel sülfatsız şampuan, L’Oreal Elseve sülfatsız şampuan serisi. Bu ürünlerin bileşiminde sülfat kullanılmamaktadır.

Şampuanların yanı sıra saç bakım ve saç şekillendirme ürünlerinde de ne yazık ki SLS kullanılmaktadır. Onun için şampuan seçerken dikkat ettiğimiz gibi bu ürünleri kullanırken de dikkat etmeliyiz. Hem saç deriniz hem de saç sağlığınız için doğal SLS içermeyen ürünler sizin için en doğru seçim olacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz