Migren Tedavisi Önerileri

Pek çok kişinin hayatının ne yazık ki kalitesini düşüren migren, genel anlamda baş ağrısı ile karşımıza çıkar. Bir anda şakak ya da ensede meydana gelebilecek olan bu ağrının bulantı ve kusma gibi sebepler oluşturduğu da görülmekte. Aslında migrenin farklı yöntemlerle tedavi edilmesi de mümkün. Migren tedavisi önerilerinin başında doktor kontrolünde ilaç kullanımı gelmekte. Kimi zaman doktor tarafından verilen bu ilaçların yan etkilerinden dolayı farklı sıkıntıların da ortaya çıkması mümkün oluyor. Özellikle ilaca çok fazla gerek kalmadan da yapılabilecek doğal tedaviler mümkün. Doğal tedavinin ilki ve uzmanlar tarafından en çok önerileni ise düzenli bir şekilde spor yapmak. Özellikle baş ağrısı için doğru nefes almak çok büyük önem taşımakta. Açık alanda yapılabilecek olan yürüyüşler sayesinde migrenden kurtulmak mümkün oluyor.

Migren tedavisi önerileri içerisinde doğru beslenmek de yer almakta. Her zaman sağlıklı besinler tüketerek sağlıklı bir yaşama kavuşmak ve migrenden de kurtulmak olanaklı hale gelmektedir. Tüm hastalıklarda olduğu gibi migrende de su tüketimi çok büyük önem taşıyor. Düzenli bir şekilde su tüketilmediğinde de baş ağrılarının migreni tetikleyici etkide olduğu bilinmekte. Eğer su içmeyi unutuyorsanız da uygulamalardaki su içme hatırlatıcısı programlar sayesinde kendinize hatırlatma kurabilirsiniz. Günlük tüketmeniz gereken su miktarını düzenli bir şekilde vücudunuza almanız gerekiyor. Yaz mevsimlerinde bu oranın daha çok artması gerektiği de unutulmamalı.

Migren uyku sorunun da ortaya çıkabilen bir hastalıktır. Bunun için migren tedavisinde uyku saatlerinize ve uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekecektir. Gereğinden fazla ya da az uyumak migrenin artmasına neden olabilir. Migren tedavisi önerilerinden bir diğeri de uygun kiloya sahip olmaktır. Fazla kiloların da migreni tetikleyici etkide olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca alkol kullanımı vücuttaki suyu aldığı için migrenin daha kolay ortaya çıkmasına neden oluyor. Alkol kullanımını azaltmak migren için önem taşımaktadır. Vücudun su dengesine ulaşabilmesi adına alkol sonrası su tüketiminin önemli olduğu unutulmamalıdır. Özellikle o günün akşamı ve ertesi gün mümkün olduğunca çok su içilmesi migrenin ortaya çıkmasını engelleyecektir.

1 Yorum

  1. Migrenin tetikleyicisi çok önemli ve kriz yaklaştığını hissedersem karanlık bir odaya kapatıyorum kendimi. Işıksız ortak migren krizinin sakinleşmesinde benim için çok etkili. Bir denemenizi öneririm arkadaşlar sizde de benzer hassasiyet sorunları varsa ışığa karşı, faydasını görebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz