İlişkilerin en büyük yok edicilerinden birisi de kıskançlıktır. Kıskançlıktan dolayı pek çok çiftin evliliklerini sonlandırdığı görülüyor. Peki kıskançlığın öz güven eksikliğinden kaynaklandığını biliyor musunuz? Kişilerin kendine güvenmemesinden dolayı eşlerini ya da sevgililerini kıskandığı yapılan araştırmalar ile ortaya konmuş. Genel olarak kendilerini beğenmeyen ya da eksik yönlerini daha fazla gören kişilerin karşı cinsi kıskandıkları görülmekte. Son dönemlerde tüketim ilişkilerinin de artması kıskançlığı arttıran unsurlar olarak görülmekte. İnternet sayesinde kişilere çok kolay bir şekilde ulaşabilme olanağı sayesinde, kıskançlıkların da yoğun bir artış gösterdiği görülüyor. Peki kıskançlığı önleme yolları neler? Gelin birlikte bakalım.

Kıskançlığın öz güven eksikliğinden kaynaklandığı bilim insanları tarafından ortaya koyulduğu için, kişilerin öncelikle bu yönlerini engellemeleri gerekmektedir. Her zaman hayata pozitif bakmak ve olumlu olan yönlerimizi daha çok ön plana çıkarmak kıskançlık krizlerini de önleyebilecektir. Bunun yanı sıra kıskançlıkların engellenmesi için karşımızdaki insana olan güvenimizin de artması gerekir. Karşımızdaki insanı iyi tanımak da bu yollardan birisidir. Herkesin evlendikten sonra da özel bir hayata sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Sevgili olduktan ya da evlendikten sonra karşımızdaki insanın tamamen bize indeksli olmasını beklememek gerekmektedir.

İletişim de kıskançlığı önleme yolları içerisinde yer almakta. Herhangi bir sorun gördüğümüzde yanlış anlamalara meyil vermemek için karşımızdaki kişiye duygularımızı açıklamalı ve bu sayede kıskançlık yüzünden araya sorunların girmesine engel olmamamız gerekiyor.

1 Yorum

  1. Kıskançlık ayarında olunca iyi birşeydir. İnsan kıskanılmakta ister kendini önemli hisseder. Bana sahip çıkıyor diye düşünür. Ama abartılı kıskançlıkta yuva yıkar ve kesinlikle sakınılmalıdır. Hele ortada hiç sebep yoksa bu sefer güvensizlik ve alınganlıklar başlar. O yüzden siz siz olun tüm duyguları ayarında yaşayın arkadaşlar.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz