• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Kilo Vermeye Engel 5 Besin Nedir?

Kilo Vermeye Engel 5 Besin Nedir?
  • Beğen
    Loading...

Fazla ve istenmeyen kilolar günümüzde birçok kişi için sorun haline geldi. Yaşantımızdaki kötü beslenme, hareketsizlik ve genetik yapımız gibi etkenler bizleri olumsuz anlamda etkilemektedir.

Kilo Vermeye Engel 5 Besin Nedir?

Kilo Vermeye Engel 5 Besin Nedir?

Diyet deyince aklınıza sadece düşük kalori almak gelmesin, alınan kalorinin sizin metabolizma hızınıza uygun olması da önemlidir. Şimdi diyet yaparken kilo vermenize engel olan besinleri açıklıyoruz. Sadece bu besinleri listelemiyor aynı zamanda neden kilo verme hızınızı yavaşlattığı konusunda da bilgi sahibi ediyoruz.

 

  1. Kızarmış Yağlar

Kilo Vermeye Engel Besin: Kızarmış Yağlar

Kilo Vermeye Engel Besin: Kızarmış Yağlar

Patates, et, tavuk, balık gibi kızartma işleminden geçen gıdalar yanmaya maruz kalır. Yanma işlemi ile trans yağları oluşturur. Ayrıca bu yağlar ile hazırlanan besinler sizin kolestrol seviyenizi kötü yönde etkiler. Kolestrol seviyenizi olumsuz etkileyerek birçok hastalığa sebep olan gıdaların başında fast food, cips gibi hazır paketli ürünler gelmektedir. Bu besinler içerdikleri doymuş yağlar ile kilo vermenizi yavaşlatacaktır. Diyabete yakalanan ayrıca kilo vermekte zorlanan insülin direncine sahip bireylerin en çok kızarmış gıdalar tükettikleri kayıtlara işlenmiştir.

Kızarmış gıdalar yerine ne tüketebilirim diyorsanız kilo verme sürecinizi olumlu etkilemek adına fırında, haşlama ve ızgara gibi yöntemler ile sağlıklı bir şekilde gıdalarınızı pişebilir ve güvenle tüketebilirsiniz.

  1. Tuz

Kilo Vermeye Engel Besin: Tuz

Kilo Vermeye Engel Besin: Tuz

Vücudumuzun alması gereken günlük tuz miktarı vardır. Bu tuz miktarından fazlasını aldığımız taktirde vücuttaki sodyum dengesi bozulur ve buna bağlı olarak dokular arasında su tutulması olur. Yani ödem oluşturur. Ödem artışı da sizin tartıya çıktığınızda normal kilonuzdan daha fazlasını görmenize sebep olarak sizi psikolojik olarak etkiler. Ayrıca bozulan sodyum dengeniz vücudunuzun kalsiyum işlevini engeller buda kilo verme aşamasında yağ yakım hızını düşürür. Eğer kilo verme konusunda kararlıysanız günlük aldığınız tuz miktarını kısıtlamalı ve kontrol altında tutmalısınız. Konserve, salamura ve turşu gibi yüksek tuz miktarına sahip gıdaların tüketimini kısıtlamalısınız.

  1. Şeker

Kilo Vermeye Engel Besin: Şeker

Kilo Vermeye Engel Besin: Şeker

Yapılan çalışmalar ile elma vücut tipli, ideal bel ölçüsünün üzerinde olan bireylerin normalden fazla şeker tükettikleri kanıtlanmıştır. Fazla şeker tüketildiğinde vücudun ihtiyacı dışındaki miktar karaciğerde yağ olarak depolanır. Fazla tüketilen şeker insülin salınımını arttırdığından dolayı bölgesel yağlanmalara sebep olur. Tüm bu sebeplerden ötürü günlük besin tüketiminde şeker almaktan kaçınmalısınız, alternatif olarak kompleks karbonhidrat kaynaklarından faydalanabilirsiniz.

  1. Asitli İçeçekler

Kilo Vermeye Engel Besin: Asitli İçecekler

Kilo Vermeye Engel Besin: Asitli İçecekler

Biraz önceki şeker konumuzu hatırlıyorsunuzdur, gazlı içeceklerin de içerisinde şeker bulunur, bildiğiniz üzere şeker insülin salınımını arttırıyor. Buna bağlı olarak kan şekeri düzensizliği oluşuyor. Yine yukarıdaki konulardan bilgi sahibi olduysanız biliyorsunuz ki kan şekeri düzensizliği sizin sürekli acıkmanıza sebep olur ve kilo vermenizi olumsuz anlamda etkiler bu süreci yavaşlatır. Şekerli gazlı içecek tüketiminin tüm bu etkileri sizde halsizlik ve daha fazla gazlı içecek tüketme isteği uyandırır. Tatlı isteğinizi kontrol etmekte zorlanabilirsiniz. Ayrıca diyabet ve kalp hastalıkları gibi metabolik rahatsızlıkları tetikler. Sadece bunlarla bitmiyor asitli içeceklerin şişesinde Bisfenol A maddesi reçineyle çevrilidir. Vücudunuzdaki iç salgı bezlerine zarar veren bu madde adeta kilo vermenizi enge

lleyen bariyerler oluşturur.

Kilo verme aşamasında asitli içecekleri tercih etmemeniz için bir sürü sebep saydık. Bu süreç içerisinde şekersiz ev yapımı limonata, ayran ve maden suyu gibi içecekleri tercih edebilirsiniz.

  1. Beyaz Un

Kilo Vermeye Engel Besin: Beyaz Un

Kilo Vermeye Engel Besin: Beyaz Un

Kan şekeriniz düzensizleşirse gün içerisinde sık sık acıkırsınız, buda fazla kalori almanıza sebep olur ve doğrudan kilo verme aşamasında sizi yavaşlatır. Kan şekerini lif içeriği düşük besinler olumsuz etkiler. Peki kan şekerinizi etkileyen lif oranı düşük besinler nelerdir?

Beyaz un veya beyaz un ile yapılmakta olan; beyaz ekmek, kek, çörek ve pasta gibi gıdalar.

Hızlı acıkma süreci; mineral, vitamin ve lif oranı düşük gıdalar hızlı bir şekilde sindirilir. İşte bu hızlı sindirme açık hissine sebep olur. Tavsiye edeceğim gıdalar, çavdar, tam tahıl, yulaf, kepek ve tam buğday unları. Beslenmenizde bu tavsiyelere uyarsanız kilo verme aşamasında sizlere olumlu etkileri olacaktır.

 

 

YAZAR