istanbul adalar rehberi

İstanbul Adalar yerli ya da yabancı fark etmeksizin sene içerisinde neredeyse her mevsim birçok turist ağırlıyor. Doğal güzellikleri ile ilgi çeken adalar, insana huzur veren yerlerde oluşuyor. Mavi ve yeşilin buluştuğu bu yer için bir tur yazısı kaleme almak istedik.

Kim sevmez ki doğa ile iç içe olduğu bir yeri? İstanbul Adalar’da bunu birebir yaşayabilir, sevdikleriniz ile birlikte hafta sonunu güzelce değerlendirme fırsatı bulabilirsiniz. E hadi o zaman, bu harika yerleri turlamaya başlayalım!

İstanbul Adalar Turu Konumuzun İlk Durağı: Sedef Adası Plajı Oluyor!

Sedef Adası PlajıSedef Adası İstanbul

Sedef Adası Plajı’na Büyükada ya da Bostancı’dan motor aracılığı ile gidebilirsiniz. Prens Adaları’nın verdiği mutluluğu sonuna dek size hissettiren bir yer oluyor burası gerçekten. Sedef Adası’nın neredeyse büyük bir kısmıözel mülkiyet olmaktadır. Fayton ve bisiklet gibi araçlar burada yer almıyor. Toplamda 4 farklı işletme bulunuyor. Bunlar da Club Ada, bakkal, Elio Sedef ve halk plajı oluyor.

Büyükadabüyük ada

Büyükada, İstanbul’da yer alan adaların en büyüğüdür, adı da bu yüzden Büyükada olmuştur. Burada Yörük Ali ve Dil Burnu adlı plajları ziyaret edebilir, yeşil ve mavinin büyüsüne kapılabilirsiniz. Burada pek çok beach club da bulabilirsiniz. Aya Nikola Plajı Büyükada’nın en sevilen plajları arasında yer alıyor. Dilerseniz hafta sonunuzu Büyükada’da piknik yaparak da geçirebilirsiniz.

Kınalıada

kınalı ada

İstanbul Adalarturu yazımızın üçüncü durağı herkesçe çok sevilen bir ada olan Kınalıada oluyor. Kınalıada, İstanbul’a en yakın olan ada unvanına sahip olmaktadır. Prens Adaları’nın da en küçüğü olması ile dikkat çeken bir adadır. Nüfus yoğunluğu burada diğer adalara nazaran biraz daha fazla olmaktadır.

Buraya fayton ile ulaşım sağlamanız imkansızdır çünkü fayton kullanımı tamamen yasaktır. Burada denize girmek istiyorsanız eğer, Ayazma Koyu kesinlikle bir numaradır. Kınalıada’ya yolunuz düşecek olursa tarihi köşkler, Gregoryen Kilisesi, Hristos Manastırı ve Sirakyan İkiz Evleri gezebileceğiniz diğer yerler oluyor. Buradaki dik yokuşlara çok dikkat edin.

Burgazadaburgazada

Turumuzun dördüncü durağına geldik. Adalar turu konusunda Burgazada en dikkat çeken yerlerden biri oluyor. Bayrak Tepesi (İsa Tepesi) burada gezilecek en güzel mekanlar arasında yer alıyor. Kalpazankaya’da dinlenmeyi de unutmayın. Yaz aylarında buraya gelirseniz Kalpazankaya’nın restoranlarında boş yer bulma ihtimaliniz oldukça zor olacaktır.

Adalar Su Sporları Kulübü’ne ait olan restorana kesinlikle gidin deriz. Burası lezzetli yemekleri ve içecekleri ile oldukça rağbet gören bir yer olmaktadır. Madam Marta Koyu da Burgazada’da yer alıyor, ziyaret etmeyi unutmayın. Madam Marta Koyu’na Instagram’da muhakkak denk gelmişsinizdir, gerçekten de güzel bir atmosferi var.

Heybeliadaheybeliada

Turumuzun son durağına gelmiş bulunuyoruz. Heybeliada’ya gittiğiniz zaman yapacağınız ilk şey tahinli çörek alıp Bahar Cafe’de yaz mevsiminin dinginliğini hissetmek olsun. Ümit Tepesi adlı yerdeki Ruhban Okulu da görülmesi gereken yapılardan biri olmaktadır.

Daha sonra ise Değirmen Burnu’nu gezerek Terk-i Dünya Kilisesi’ne kadar yürüyün. Bu kilise aslında 1800’lü senelerde keşiş olan birinin evidir. Zamanla kiliseye dönüştürülmüştür. Çam Limanı’ndaki plaja gitmeyi de unutmayın.

Sıra Heybeliada’da son durağımız olan Refah Şehitleri Caddesi’ne geldi. Bu caddede yürüyüş yapın, bu yol sizi Hüseyin Rahmi Gürpınar Köşkü’ne kadar götürecek. Bu değerli köşkü de detaylı olarak inceleyin deriz. Burası şu anda müze olarak hizmete açık olan bir yerdir. Köşke girdiğiniz an usta yazarın hayatına ve eserlerine dair pek çok bilgi öğreniyorsunuz. Heybeliada’yı gezi listenize kesinlikle ilave etmelisiniz.

Ayrıca bu turda kalabileceğiniz otelleri buradan inceleyebilirsiniz; İstanbul Adalar Otel Rehberi

2 YORUMLAR

  1. En güzeli Büyük Ada bence. Fayton sefası artık yok maalesef ama bisiklet kiralamanızı öneririm. Kısa ve uzun olmak üzere iki ayrı bisiklet turu yapma şansınız var biri takribi 15 km diğeri 20 km civarı. Biz uzun yolu dolaştık ve piknik de yaptık ara verip. Toplam 4-5 saat civarı güzel bir etkinlik oluyor tavsiye ederim yapmamış olanlara.

  2. Tarihi yapılar ve rengarenk bahçeler ile adalar yaz aylarının vazgeçilmez duraklarından biri benim için. Büyük adaya kadar vapurlar her adaya uğrayarak gidiyor. Her durakta inmeseniz dahi vapurdan her adayı görme şansınız oluyor. Yürüyüş ve bisiklet ile spor yapmak veya piknik için ideal yerler İstanbul için.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz