iliskide baglanmak

Sevdiğimize Bağlanmamızın Nedeni Nedir, Bağlanmanın Çeşitleri Nelerdir?

Bağlanmak ile aşık olmak birbirinden farklı kavramlardır. İnsan her aşık olduğuna bağlanır, ancak her bağlandığına aşık değildir. Bu nedenle insan her ne şekilde olursa olsun birini sevdiği zaman ona bağlanır ve bağlanmanın da çeşitleri vardır.

Bağlanma üzerine birçok araştırma yapılmış ve ilişkilerde bağlanmanın nedenleri araştırılmıştır. Bağlanmak, kişinin kendini güvende hissetmesi, gerek duygusal gerekse fiziksel anlamda huzur bulması için psikolojik anlamda bir ihtiyaçtır. Bu nedenle bağlanmak insanın içgüdüsel olarak doğasında olan bir durumdur.

Yeni doğan bir bebek hemen annesine içgüdüsel olarak bağlanır, onu hissettiğinde sakinleşir, çünkü huzur bulur. Yalnız kaldığında ise hemen ona kavuşuncaya kadar huzur bulamaz. Böylece bağlanmak doğuştan itibaren başlamış olur.

Bazen sadece sizi güvende hissettirdiği ve size huzur verdiği için birine bağlanmış olabilirsiniz. Gerçekte durumunuza uzaktan baktığınızda asla “seni seviyorum” diyemeyeceğiniz birisine onu sevdiğinizi söyleyebilirsiniz. İşte bunun adı aşk değil gerçekte bağlanmadır.

Peki, bağlanmanın çeşitleri nelerdir?

Aşkla Bağlanma; aşkla bağlanma tutkulu olup delicedir, gözünüz hiçbir şey görmez, tüm dünyayı karşınıza alabilecek gücü kendinizde bulursunuz. Kendinizi, geleceğinizi asla düşünmez ve kendinizi özgür hissedersiniz. Ama hayata karşı, olacaklara karşı bir özgürlük, aşık olduğunuza ise esirsinizdir, diğer ifadeyle aşkla bağlanmışsınızdır.

Güvenli bağlanma; bu bağlanma türünde aşk olmaksızın karşınızdaki bireye cinsiyet farkı olmaksızın son derece güven duyarak bağlanırsınız. Ondan habersiz bir şey yaptığınızda kendinizi güvende hissetmez ve yanlış mı yapıyorum duygusuyla hareket eder, bağlandığınız kişiden onay istersiniz. Ondan haber alamadığınızda huzursuz olur, görmediğinizde rahat edemezsiniz. Bu bağlanma türü karşı cinse olduğunda aşkla karıştırılır ama gerçekte bu yaşanan aşk değil sadece bağlılıktır, daha doğrusu güvenli bağlanmadır.

Kaygılı / Çelişkili Bağlanma; bu kişiler başkalarının kendisine bağlanmasına izin verir ancak kendileri başkasına tam anlamında bağlanamazlar. Bağlı gibi görünür ancak güvenemedikleri için kaygı içindedirler.

Kayıtsız Bağlanma; bu guruptaki kişiler bencil olarak ta ifade edilebilir. Ben merkezli olarak başkasının kendisine bağlanmasını ister ancak asla başkasına bağlanmaz. Tek doğruyu kendileri görürler. Kaygılı bağlanmadan farkı, kaygılı olan bağlanır ancak şüphelidir. Kaygısız ise, kendinden emin, karşı tarafa ise değer vermeyendir.

Saplantılı Bağlanma; Karşı tarafa saplantılı biçimde bağlanan bu kişiler yerine göre tehlikeli olabilirler. Bağlanmanın dozajını ayarlayamadığı için bu ilişkide kendine veya karşı tarafa zarar verebilir ama bunu isteyerek yapmaz. Tek hedefi karşı tarafa sahip olmak, onun kendisine ait olmasını istemektir. Bu nedenle bunun dışına çıkıldığında bu kişiler de sınırlarının dışına taşarlar ve yanlış yapmaya meyillidirler. Bu bağlanma şekli çoğunlukla zararlıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz