• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Beslenme Nasıl Olmalıdır?

Hamilelikte Beslenme
  • Beğen
    Loading...

Anne karnındaki bebeğin sağlıklı dünyaya gelebilmesi için, hamilelik sürecinde beslenme çok büyük bir öneme sahip olmaktadır. Özellikle annenin beslendikleri ile gelişecek olan bebek için en sağlıklı besinlerin tercih edilmesi gerekiyor. Kalsiyum, demir, C vitamini ile düzenli bir şekilde beslenmesi gereken annelerin aynı zamanda alkol ve sigara tüketimlerine de dikkat etmeleri önerilmektedir. Özellikle hamileliğin planlı bir şekilde yapılmasından 1 sene öncesinde sigaranın bırakılması gerekmektedir. Döllenme sürecinde bebeğin sigaradan etkilenmemesi bu sayede mümkün hale gelmekte. Hamilelik planlı değilse de hamilelik sürecinde sigara kullanımı bırakılmalıdır.

Hamilelik sürecinde düzen büyük önem taşır. Annenin düzenli bir şekilde yemek yemesi bebeğin sağlıklı olmasını da yapılan araştırmalarla ortaya koymuştur. Aynı şekilde çok yağlı ve asitli yiyecek içeceklerden de kaçınılması gerekmekte. Bebeğinizin kemik ve diş gelişimini hamilelik sürecinizde kontrol edebilirsiniz. C vitamini yoğun olan meyve ve sebzelerle beslenmeniz sayesinde, bebeklerinizin kemik ve diş gelişimi de sağlıklı bir süreç izleyecektir. Çilek, domates, limon ve turunçgiller yoğun C vitamini deposu olarak bilinmektedir.

Demir hamilelikte bebek gelişimi için önemlidir. Bunun için çok fazla çay tüketimi engellenmelidir. Özellikle yemek ile birlikte tüketilebilecek olan çayın demiri kırıcı yapısı bulunmakta. Yemeklerle birlikte su tüketimi önerilmektedir. Hamilelik öncesindeki yemek düzeni terk edilmelidir. Öğünlerin atlatılması bebeğin sağlığı açısından olumsuz bir durum teşkil edecektir. Bundan dolayı ara öğünlerin de atlanmaması gerekiyor. Ara öğünlerde tüketilebilecek olan besinler içerisinde salatalık, galeta, meyve gibi besinler yer alabilir.Hamilelikte Beslenme

Çok fazla kafein mide bulantısına sebebiyet verebilmekte. Hamilelik süresince en çok tercih edilmesi gereken içeceklerden birisi Türk kahvesidir. Bol şekerli suda çözünen kahvelerden de uzak durmak önem kazanıyor. Yine aynı şekilde lifli olan gıdaların da tüketilmesi uzmanlar tarafından önerilmekte. Unutmamak gerekir ki annenin beslenmesi bebek için büyük önem taşımakta. Bebeğin sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlayabilmesi adına beslenmeye hamilelik sürecinde normalden daha çok dikkat etmek gerekecektir. Bilinçli bir şekilde hamilelik süreci geçirmek ve bebeğe dikkat etmek de önemli olan bir konu olarak karşımıza çıkmakta.

YAZAR
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.