• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Bu sorundan kurtulmanın en iyi yolu ise muayene olmak ve asıl nedeni bulmaktır. Peki, Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?
  • Beğen
    Loading...

Hamilelikte yaşanan bacak ağrısı sorunu özellikle hamileliğin son aylarında yaşanan ciddi sorunlardandır. Hamilelikte yaşanan bacak ağrısının en önemli sebebi alınan kilolarla beraber bacağa ağırlık yüklenmesidir. Aynı zamanda hormonal dengenin değişmesi, varis oluşumu, uzun süre ayakta kalma sorunu gibi sorunlar da bacak ağrısına neden olabilir. Bu sorundan kurtulmanın en iyi yolu ise muayene olmak ve asıl nedeni bulmaktır. Peki, Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte Bacak Ağrısı Neden Olur?

Hamilelikte bacak ağrısı pek çok kadının ortak sorunu olmaktadır. Bu ağrının şiddeti her kadında farklılık gösterebilir. Gebeliğin 3. döneminde ortaya çıkan bacak ağrısı çoğu zaman kilo alımı, mineral eksikliği ve hormonal nedenlerle ilgilidir. Bu sebeple özellikle ağrının uzun süre devam etmesi, bacakta morarma veya şişme gibi sorunların olması durumunda mutlaka muayene olmanız gerekir. Gebelikte karşılaşılan bacak ağrısı sebepleri arasında:

Kalsiyum ve Magnezyum Eksikliği

Magnezyum bildiğiniz gibi insan vücudunda olan 11 mineralden biridir. Kalsiyum ve magnezyum eksikliği yaşandığı zaman kas krampları, uyuşma, halsizlik ve bacak ağrısı gibi belirtiler görülür. Bu eksikliği giderebilmek için süt ve süt ürünleri, koyu yeşil yapraklı sebzeler, badem, ceviz ve fındık gibi kuruyemişler tüketmek gerekir.

Varis Oluşumu

Hamilelikte bacak ağrısının en çok karşılaşılan bir diğer sebebi de varis olmaktadır. Hamilelik varis oluşumuna müsait bir dönem olduğundan dolayı önlem almanız gerekir. Bunun için de hareketsiz kalmamalı, egzersiz yapmalı ve dolaşımı desteklemelisiniz.

Fazla Kilo Alımı

Hamilelik döneminde kilo alınması çok normaldir. Fakat normalden daha fazla kilo aldığınız zaman bu vücudunuza ekstra yük olacağından dolayı bacak ağrısı olmak üzere bir çok bölgede ağrıya neden olur.

Hormonal Sebepler

Hamilelik döneminde yaşanan hormonal değişiklikler olması normaldir. Hamilelikle beraber bağlar ve dokular gevşeyerek, vücut su tutmaya daha meyilli olabilir.

Uzun Süre Ayakta Kalmak

Uzun süre ayakta kalmanız veya aynı pozisyonda durmanız gebelikte bacak ağrısı yaşamanıza neden olabilir. Bu sebeple hamilelik döneminde sık sık dinlenmeli ve pozisyon değiştirmelisiniz. Vücutta da en uzun sinir olan siyatik, alt sırttan başlayarak bacaktan ayağa doğru uzanmaktadır.

YAZAR