evlilige zarar veren sözler

Evliliğin sağlam bir şekilde yürümesi için sevginin yeri tartışılamaz. Sevgiyi besleyen ise saygıdır. Bu nedenle saygının bittiği yerde sevgi de biter. İşte öyle cümleler vardır ki, her ne kadar bu cümleleri kullanmaya hakkınız olsa da bir zaman sonra bu sözler saygınlığını yitirir ve artık rahatsız edici olmaya başlar.

Evlilikte saygının bittiği yerde sevgi de biter.

Şu bir gerçektir ki; evlilikte saygının bittiği yerde sevgi de biter. Bu nedenle rahatsız edici olmaktan öte artık saygısızlık olarak anlaşılacak olan cümleleri ve sözleri kullanmaktan uzak durmak, haklı da olsak daha nazik ifadeler seçmek en doğru karar olacaktır. İşte evlilikte her iki tarafın da uzak durması gereken sözlerden bazıları;

“Ben Demiştim”

İkaz etmenize rağmen yapılan yanlışta “ben demiştim” veya “”sana söylemiştim” gibi haklılığınızı itici bir ifade ile dile getirmek çok rahatsız edicidir. Bu söz tüm ilişki ve diyaloglarda karşı tarafı rahatsız eden bir sözdür. Eğer alışkanlık halini alırsa bir zaman sonra karşı tarafın sizden nefret edeceğine hiç kuşkunuz olmasın.

evlilige zarar veren sözler

“Keşke”

Bu ifade kişinin kendi yaptığı hatadan dolayı “keşke şöyle yapsaydım”  cümlesinde asla sorun teşkil etmez. Ancak eşiniz için örneğin “keşke daha uzun olsaydın” veya “keşke gözlerin mavi olsaydı” gibi karşı tarafın değiştirmesi mümkün olmayan fiziksel durumu veya “keşke daha kibar olsan” gibi karşı tarazı ezici üslupla söylendiğinde ciddi anlamda rahatsız edici olmaktadır.

“Onun eşi şöyle yapıyormuş”

Tartışmaya kapalı en rahatsız edici sözlerden. Hele de özenti ile başkasının eşinin pozitif bir durumunu ifade etmek evliliğe çok büyük zarar verecektir.

“Senin yapacağın iş değil, ben hallederim”

Aşağılayıcı ve tahkir edici bu cümle de kuşkusuz evliliğinize zarar verecek ve eşinizin sizden soğumasına sebep olacaktır.

“Ona da böyle yapıyor muydun?”

Eşinizin eski sevgili vardıysa ve bunu biliyorsanız işte en tehlikeli sözlerden birisi budur. Hele de tartışma anında asla söylenmemesi gerekir, yoksa evliliğiniz geri dönüşü mümkün olmayan noktalara gidebilir.

“Bugün canım istemiyor”

Veya buna yakın ilişkiyi istemediğinize dair söylenecek her bir cümle evliliği baltalayan bir cümleden, uzak durmanız gerekir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz