• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Eviniz İçin Çevre Dostu Ürünler Nelerdir?

Eviniz İçin Çevre Dostu Ürünler Nelerdir?
  • Beğen
    Loading...

Evlerimizde bile ekolojik dengenin oluşması ve bu dengenin korunması için önemli bazı faktörlere dikkat eden ürünlere çevre dostu ürünler vardır. Her daim çevrenin dengesini bozmak, kaynakları tüketmemek ve çevreyi kirletmemek için hepimize düşen bazı görevler vardır. Özellikle evlerimiz için çevre dostu ürünleri seçmek üzerimize düşen sorumluluklardan biri olarak karşımıza çıkar. Peki, Eviniz İçin Çevre Dostu Ürünler Nelerdir?

İkinci el eşya kullanımı yaparak biz de hem ham madde hem de daha fazla enerji tüketiminin önüne geçebiliriz. İnsanların artış gösteren alışveriş çılgınlığı sebebiyle hem enerji bakımından hem de ham madde bakımından azalmalar yaşamamıza neden olur. Tüketim fazla olup üretim az olduğu takdirde bazı problemler yaşanabilir.

Çevre Dostu Ürünler Neler?

Çevre dostu ürünler geri dönüştürülmüş malzemelerden veya atık malzemelerden üretilmiş ürünler başta olmak üzere doğal kaynaklı ürünler, zehirli ürünler, yapımında enerji olan ürünler, toplum sağlığını gözeten ürünler, az enerji tüketen ürünler ve doğal parçalanabilir ürünler olmaktadır. Yani evinizde kullandığınız ahşap masalar, ahşap sandalyeler çevre dostu ürünlerden olmaktadır. Ekolojik ürünler sınıfında da yer alan bu ürünler daha pahalı fiyatlarla satılan hem sağlığımıza, hem doğaya hem de geleceğimize yaptığımız uzun vadeli yatırımlar olmaktadır.

Mesela naylon yoğunluğun olduğu ürünleri evinizde kullanmak sizin sağlığınıza da evinize de zarar verebilir. Doğada çözünebilen ürünler kullandığınız takdirde o ürünü defalarca kullanabilecek bütçenize de katkı sağlamış olacaksınız. Kimyasal ağırlıklı temizlik malzemeleri hem senin hem de evde yaşayan kişilerin sağlığını tehlikeye atarken çevreye de zarar vermektedir. Bu temizlik malzemeleri yerine ekolojik temizlik malzemeleri satan firmalardan alışveriş yapabilirsiniz. Plastik yoğunlukta olan mobilyalar yerine ahşap mobilyaları tercih etmelisiniz. Ürünleri satın alırken de kullanılan ambalajların geri dönüştürülebilir olmasına özen gösterin.

Bambu mobilyalar kullanım malzemeleri ve uzun ömürlerinin yanı sıra daha sonra doğaua karışma özellikleriyle çevre dostu mobilyaların arasında yer alır. Vintage mobilyalar yıllara meydan okurken hem dayanıklıkları hem de dekoratif görüntüleriyle tercih edilen ürünlerdendir. Evine yeni mobilya almak yerine vintage mobilya alarak veya ikinci el mobilya alarak gereksiz üretimin önüne geçebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Sonbahar Düğünleri İçin Öneriler

YAZAR