Evde yapılan ek işler konusunda kişiye özel işlerden herkesin bildiği işlere kadar pek çok örnek verilebilir. Ancak öncelikle nasıl bir iş yapılacağına karar vermek ve bu işin kendi kabiliyetlerimiz ölçüsüne ne kadar yerleşeceğini hesap etmek gerekir. Sonuçta düzenli ve hatırı sayılır bir ek iş imkanı ve ek gelir için ne iş yapılırsa yapılsın düzgün yapılması ve işin kendi gereklerine uyulması büyük önem taşımaktadır.

Evde yapılabilecek işler için oldukça özenli çalışma sizi bu işi veren ya da yaptığınız işi neticesindeki hizmeti ve ürünü satın alan için önemli bir değerlendirme unsuru olacaktır. Şimdi evde para kazanmanın yollarını inceleyelim.

Çocuk Bakıcılığıevde çocuk bakıcılığı

Çalışma hayatının bir parçası olan kadınlar için en önemli sorun çocuklarına bakacak kimseleri bulmaktır. Bu iş için açılmış kreşler vb. olsa da bireysel bakıcılar her zaman karşılıklı güven duygusu ile tercih edilmektedir. Bu noktada en önemli konu oturduğunuz evin ve aile düzeninizin bu işe uygun olması ve baktığınız çocuk ile ilgili emniyet vb. durumlar için sorun çıkarmayacak bir ev düzenidir.

Genellikle işe giden anneler çocuklarını sabah erken saatte veya işe gidiş saatlerinde size bırakırlar ve akşam dönüşte de alırlar. Okul çağındaki çocuklar için bu hizmeti verecekseniz evinizde en azından ders çalışma ortamının asgari gereklilikleri olmalıdır. Bu işler kendi çocuğu olmayan çiftler için çocuğu olsa da her ikisine birden bakabilecek ev hanımı statüsündeki anneler için ve çocukları yetişkin ve gündüzleri evde olmayan aileler için oldukça uygun bir iştir. Bir kreşte veya benzeri yerde bakılmasındansa ev ortamında bakılmasını tercih eden çalışan anneler hem bu iş için daha az ödeme yapmakta hem de tanıdığı bildiği bir ortamda çocuğunun bulunmasından dolayı kendini ve çocuğunu daha güvende hissetmektedir.

Bu işin bir diğer yapılabilirliği de özellikle akşam saatlerinde boş olan bayan öğrenciler için ideal bir ek iş imkanı yaratmaktadır. Çocukları ile gidemeyecekleri toplantı veya organizasyonlara katılmak zorunda olan aileler çocuklarına geri dönecekleri zamana kadar bakıcılık edecek ve onlarla ilgilenecek kişilere ihtiyaç duyarlar. Ailenin evinde akşam saatlerinde kısa süreli yapacağınız bu iş size iyi bir ek gelir imkanı sağlar.

Çalışmayan veya öğrenci ya da çalıma saatleri bu tip bir işi yapmaya uygun bayanlar için tercih edilebilir bir ek iştir. Her iki yönüyle de ev ortamında yapılacak bu önemli iş için her şeyden evvel çocuklara karşı ilginizin ve biraz da sabrınızın olması ve onları ilgi alanlarına göre idare edebilmeniz gerekir. Evde para kazanmanın yollarından biri olan çocuk bakıcılığı işi gelir bakımından oldukça değişken rakamlar ortaya çıkacaktır. Çünkü yaptığınız iş tamamen süre ile alakalı bir iştir. Hafta içi veya hafta sonu ya da akşam saatleri için farklı ücretler oluşur. Yine de ay sonu için iyi bir rakam ortaya çıkacaktır.

Anket ve Yazarlıkevde anket doldurarak para kazanmak

Oldukça yaygın bir veri toplama tekniği olan anketler çok çeşitli formlarda online olarak sunulmaktadır. Bu iş için kurulmuş dünya çapında büyük organizasyonlar mevcuttur. Evde para kazanmanın yolları konusunda iyi bir iş olabilecek anket ve yazarlığa başlamadan önce bu tip ciddi organizasyon firmalarının adını öğrenerek bunlarda profil oluşturarak işe başlayabilirsiniz.

Oluşturduğunu profillerdeki tüm detayları boş bırakmadan vermelisiniz. Bu sayede size gelebilecek anket sayısını arttırabilirsiniz. Gelen anketlerin tamamı için uygun olamayacağınız varsayarak, oldukça fazla detay vermeye ve birden fazla anket şirketiyle çalışmaya özen göstermelisiniz. Bu sayede oldukça eğlenceli olabilecek anketleri doldurarak ek gelir sahibi olabilirsiniz. Burada en önemli nokta bu anketleri gerçekten bilinçli şekilde doldurmanızdır. Zira her türlü teknolojik imkan sayesinde cevaplarınız kontrol edilmekte ve uygunsuz anket doldurmalarınız iptal edilmektedir.

Yerli ve yabancı birçok anket dağıtan firma mevcuttur ödemelerinizi genellikle Paypal tarzı bir kurumla alacağınızdan güvenilir firmalar için ödemenin size ulaşma sorunu olmayacaktır. Bir diğer evde yapılan iş türü yazarlıktır. Metin, içerik ve de makale türünde yapabileceğiniz yazarlık işleri tamamen bu konudaki yeteneğinize ve genel kültürünüze bağlıdır. Özellikle metin yazarlığı ve içerik oluşturma bu konuyla yakından iniltilidir.

Makale yazarlığı için de geniş bir kelime dağarcığına haiz olmanız işinizi nispeten daha da kolaylaştıracaktır. Zira bu tip yazılarda önemli olan yazılan metinlerin her ne olursa olsun özgün metinler olmasıdır. Kurgu vb. şekillerde metin yazarak makale oluşturmak mümkün değildir. Oluşturulan makaleler özgün yazılar şekilde çeşitli web ortamlarının tasarımında kullanılmaktadır. Kendi içindeki programlar ile gönderilen metinler taranmakta ve daha herhangi bir yerde yayınlanmış ibareler içermesi halinde hiçbir değeri olmamaktadır. Metin ve içerik yazarlığı biraz daha profesyonel şartlara tabi olsa da, yeteneğiniz nispetinde bu işleri yakalamanız mümkün olacaktır.

Makale yazarak para kazanmak hatta bunu ek iş gibi değerlendirmek son derece mümkün ve gerçekleşir bir konudur. Oldukça geniş bir kitleye hitap eden bir iştir. Konu sınırı olmaması her türlü bilgiyi değerli kılar. Bu nedenle yapılması oldukça mümkün ve ek gelir sağlayıcı ve bu tarz işler yapmak isteyenler için oldukça uygun bir iştir. Evde yapılabilecek işler arasında yer alan metin ve içerik yazarlığı da bu işi profesyonel şekilde bir ofiste değil de bağımsız olarak yapanların ev ortamlarında rahatlıkla kotarabilecekleri bir iştir. Her iki iş içinde ücretlendirme kelime sayısı ile doğru orantılı olacaktır. Proje başına da ücretlendirmeler mümkündür ve netice olarak elde edilecek gelir oldukça ciddiye alınır miktardadır.

Çeviri İşleriçeviri yaparak evden para kazanmak

Evde para kazanmanın yolları konusunda yıllardır bilinen bir diğer önemli iş çeviri yapmaktır. Son derece iyi bir yabancı dil altyapısı olan kişiler için oldukça önemli bir iştir.

Çeviri işlerini veren firmalar size metni online ortamlar ile ulaştırır ve süresinde teslimi şeklinde çeviri isterler. Ancak burada önemli nokta bir yabancı dili hatta fazla sayıda yabancı dili çok iyi konuşmak değil metni bire bir aynı şekilde anlam kaybına mahal vermeden tercüme edebilmektir. Bu nedenle kuvvetli bir genel kültür ve teknik detaylara hakimiyet isteyen bir konudur. Bu tür işleri seçerken mutlaka alan sınırlaması yapmanız ya da işi aldığınız alanda bilgi sahibi olmanız çok önemlidir. Aksi halde yaptığınız çevirinin bir değeri olmaz ve yenileri için tercih edilir bir çevirmen olamazsınız. Bu tür konulara dikkat edildiği sürece hem eğlenceli hem kazançlıdır.

Zaman baskısı olduğunda kendinizi uykusuz gecelere de hazırlamanız gerektiğini de belirtmekte fayda var. Zira en önemli unsur çevirinin mutlaka doğru ve eksiksiz olmasıdır. Zamanla elde edilecek tecrübe ile bu işi bir ek iş belki de işiniz olarak evinizde yapabilirsiniz. Çevirilerde her zaman farklı konular çıkacağını ya da her türlü metnin çevrilebileceğini düşünürseniz böyle bir işi yapmak düşüncesindeyseniz mutlaka çok fazla yabancı dil okuma ve çevirme pratiği ve genel kültür okumaları yapmalısınız.

Tüm iş kariyer konuları için buraya göz atabilirsiniz

2 YORUMLAR

  1. Anket doldurarak para kazanma işinde henüz kazanan birini görmedim kendimde uğraş vermeme rağmen kazanamadım. İlk olarak ödeme eşikleri çok yüksek ve o seviyeye gelmeden ödeme talep edemiyorsunuz. Anketler uzun ve sıkıcı oluyor. Bakiyeniz arttıkça size anket göndermeyi azaltıyorlar. Bunlar benca tamamen para tuzağı. Makale yazarlığı için ise aynı şeyi söyleyemeyeceğim. Emek verirseniz evinizden çok güzel yapabileceğiniz ve para kazanabileceğiniz bir iş.

    Çeviri işleri daha da karlı olduğunu duyuyorum arkadaşlarımdan ben maalesef yeterli düzeyde yabancı dil bilmediğim için bu işe girişemedim. Evde yapılacak işler listesinde olması çok mantıklı çünkü yabancı dil bilenler için çok rahat bir iş evden ek iş yapmak.

  2. Yazarlık bencede çok geçerli bir ek iş günümüzde. Sadece yazarlık da değil internet siteleri için editörlük hizmeti de verebilirsiniz Türkçe’ye hakimseniz yeterli seviyede dil bilgisi kurallarını biliyorsanız. Güzel ek gelir kapısı diyebileceğim rakamlar yakalayabilirsiniz bu sektörde aylık olarak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz