• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Eskişehir Gezilecek Yerler – Eskişehir Gezi Rehberi

Öğrenci kenti olarak bilinen bu şehir hem modern dokulu hem de pek çok tarihi ve kültürel alanı bünyesinde bulundurmaktadır. Keyifli bir Eskişehir gezisi yapmadan önce mutlaka görmeniz gereken noktalar vardır.

Eskişehir Gezilecek Yerler - Eskişehir Gezi Rehberi
  • Beğen
    Loading...

Türkiye’nin en çok ziyaretçi alan şehirlerden biri olan Eskişehir Gezilecek Yerler konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Sizler için hazırladığımız Eskişehir Gezi Rehberi incelemesi yaptıktan sonra şehri gezmeye gidebilirsiniz. İç Anadolu’nun incisi olarak bilinen Eskişehir gezilecek yerler konusunda yerli ve yabancı turistlere hitap eden bir kent olarak bilinmektedir. Öğrenci kenti olarak bilinen bu şehir hem modern dokulu hem de pek çok tarihi ve kültürel alanı bünyesinde bulundurmaktadır. Keyifli bir Eskişehir gezisi yapmadan önce mutlaka görmeniz gereken noktalar vardır. İşte, Eskişehir gezilecek yerleri:

Eskişehir Gezilecek Yerleri

Odunpazarı Evleri

Eskişehir Odunpazarı Evleri şehrin tarihi dokusunu en iyi şekilde yansıtır. Osmanlı döneminin izlerini taşıyan yapılardan olan Odunpazarı Evleri, kentin tarihi mirasını oluşturan bölgede yer alır. Rengarenk tarihi dokusuyla, Türk mimarisinin yaşayan en güzel örneklerini teşkil eder. Burada yöreye ait olan lezzetleri de deneyimleyebilirsiniz.

Sazova Parkı

2008 yılından beri ziyarete açık olan Sazova Parkı ziyaretçilerine hizmet sunan bir parktır. Sazova Bilim Sanat ve Kültür Parkı olarak bilinen bu alan gölet ve gölete doğru uzanan mini plajda bulunmaktadır. Eskişehir gibi denizi olmayan bir yere gölet yapan belediye, bu konuda iyi takdir toplamış durumda.

İki Eylül Caddesi

Kentin merkezinde yer alan İki Eylül Caddesi üzerinde bulunan dükkanlar içerisinde özellikle çiğ börek restoranları dikkat çekmektedir. Yani Eskişehir’e gidip de çiğ börek yemeden kentten ayrılmamanızı tavsiye ediyoruz.

Porsuk Çayı ve Adalar

Kentin önemli turistik bölgelerinden biri olan Porsuk Çayı ve Adalar kentin tam merkezinden geçmektedir. Yaz aylarında Porsuk Çayı boyunca çeşitli gondol turlarını da düzenleyebilirsiniz. Adalar’ı boylu boyunca geçen turda çayın bir ucundan diğer ucuna keyifli yolculuk yapabileceksiniz.

Lüle Taşı Müzesi

Eskişehir Gezilecek Yerler arasında kentin tarihini önemli şekilde yansıtan Lüle Taşı Müzesi, İç Anadolu Kentinde önemli müzeler arasında yer alır. İlk lüle taşı müzesi olma özelliğini taşıyan önemli bir yer olan Lüle Taşı müzesinde lüle taşı temalı pek çok şey görebileceksiniz. 1989 yılından itibaren hizmet veren bu müzede pek çok sanatçının eseri de bulunmaktadır.

 

YAZAR