• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Ergenlik Döneminde Gelişim

ergenlikte gelişim
  • Beğen
    Loading...

Ergenlik günümüzde ebeveynlerin en tedirgin oldukları dönemdir. Zira bu dönemde çocuklar çok hareketli ve sürekli geçişler yaşarlar. Diğer adıyla buluğ çağı olarak bilinen ergenlik döneminde çocuklar ailelerinden uzaklaşır ve daha çok akranlarına yakınlık duyarlar. Bu dönemde ailelerle zıtlaşmalar yaşayan gençlerin aileden kopmaması için üzerine fazla gidilmemelidir. Sitemizde gelişimin en özel dönemlerinden biri olan ergenlik dönemi ayrıntılı olarak ele alınır ve ebeveynlere bu konuda yapmaları gerekenler hakkında detaylı olarak bilgi verilir. e-bayan.com olarak sitemizde sürekli güncellenen ergenlik gelişim dönemlerinde çocuklarda yaşanan duygu durumlar ayrıntılı olarak ele alınır.

Ergenlik Dönemi Ruhsal Gelişim

Ergenlik dönemine giren genç ruhsal anlamda hem kendini hem de çevresini çok yorar. Ancak bu dönemde ebeveynlerin daha sabırlı ve öz verili olması gerekir. Sitemizde ergenlere yönelik ruhsal destekleme yöntemleri hakkında bilgiler yer alır. Çünkü ergenlik döneminde genç zaman zaman buhranlı dönemler geçirir. Bu dönemde aile desteği ergen için çok önemlidir. Zire ergenin üzerine gitmek onu aileden koparırken onu boş vermek ve kendi haline bırakma da aynı sonucu doğurur.

Ergenlik Dönemi Fiziksel Gelişim

Ergenlik dönemi kız ve erkek çocuklarında farklılık gösterir. Fiziksel gelişim açısından da farklılıkları olan bu dönemde kızlarda yağlanma görülürken erkeklerde kas dokusu artar. Öte yandan kız çocuklarının göğüslerinde fiziksel büyüme artar. Her iki cinsinde boy uzaması bu dönemde hızlanır. Kız çocuklarda regl bu dönemde görülür. Haliyle bu günler kızlar için zor geçebilir. Site olarak çocukların bu gelişim sürecinde ailelerin doğru bilgilere ulaşarak çocuklarına yaklaşımlarını belirlemelerini istiyoruz. Sitemizde ergenlik sürecinde yaşanan her sorun tek tek ele alınır.

ergenlik

Ergenlik Dönemi Bilişsel Gelişim

Ergenlik döneminden bilişsel gelişim büyük oranda tamamlanmış olur. Ancak çocuğun duygu durum dalgalanmaları bilişsel yönden de sorunlar yaşamasına neden olur. Zihin bulanık olur. Derslerine dikkatini veremeyebilir. Dolayısı ile ders başarısı düşebilir. Bu nedenle aile yaklaşımı ve tutumu bu dönemde son derece önemlidir. Sitemizde çocuğunuzla kuracağınız ilişkiyi destekleyecek ufak ip uçlarını bulabilirsiniz. Gerekirse erken psikoloğundan destek alabilirsiniz.

 

YAZAR
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.