Corona Virüsünden Korunmanın Yolları

Bilindiği üzere corona virisü Çin’in Wuhan kentinde bir balık pazarında ortaya çıkarak ucu alınmaz bir şekilde yayılmaya başladı. Ölü sayısı binleri bulan bu virüsden kurtulma yolları halen aranmaktadır. Daha önceleri de benzer salgınlar gezegenimizi sarmış ve o büyük sorunları da atlatmıştık. Tabii ki öncelikle şuan yaygın olan virüsten kurtulmak için fakat tüm hastalıklara yakalanmamak adına almamız gereken bazı belli başlı önlemler vardır. Şimdi gelin corona virüsünden korunmanın yollarına, özellikle bu virüsten korunmanın 5 etkili yolu nedir birlikte inceleyelim. Evet corona virüsünden nasıl korunulur?

Eller Her Türlü Hastalığın Başlangıcıdır.

coronadan korunmak için el temizliği

Unutmayalım ki her türlü hastalığın en kolay bulaşma yollarının başında bedende eller baş rol oynamaktadır. Corona virüsü içinde alınabilecek en önemli tedbirlerden birisi ellerinizi gün içerisinde bol bol yıkayarak fazla toplumsal alanlara temas etmemektir. Tabii ki bu olayı da abartmamak lazım. Amacımız daima temiz kalmak olmalıdır. Bu yüzden el yıkamanın yanı sıra el dezenfektanı kullanılması uygun olacaktır. Ellerimizi temiz tutmanın yollarından sadece önemli olan birkaçına değinmiş olduk. Sizler yine araştırmalarınıza devam ederek daha detaylı bilgiler alabilirsiniz.

Solunum Yollarına Dikkat Edilmeli.

 Soluduğumuz havanın ne kadar pis olduğunu herhalde anlatmamıza gerek yoktur. Üstelik birde büyük şehirlerde yaşıyorsanız, soluduğumuzun kesinlikle temiz bir oksijen olmadığına emin olabilirsiniz. Özellikle birde kritik bir dönemde olabildiğimizce solunum yollarımıza toplu alanlarda dikkat etmeliyiz. İnsanların hapşırma veya öksürme gibi olaylarından kaçmamız mümkün olmayacaktır. Bu yüzden evlerinizden çıkmadan en az 3 katmanlı bir maske kullanımını tavsiye etmekteyiz. En güzel tedbirlerden birisi olarak bilinen yüz maskeleri sayesinde havada uçuşan mikroplara da misafirperverliğimizi konuşturmamış oluruz. Solunum yollarına dikkat edilebilecek en basit ve kolay yöntemi söyledik. Şimdi gelin diğer etmenlere göz atalım. Corona virüsünden nasıl korunulur öğrenmek için diğer maddeleri de okuyunuz.

Erken Teşhis Can Kurtarır.

 Unutmayalım ki her hastalıkta olduğu gibi, corona virüsünden de kurtulmanın en etkili yolu erken teşhis olacaktır. Kendinizin veya herhangi bir yakınınızın en ufak bir belirtiyle karşılaşması durumunda en yakın sağlık merkezine müracaat etmesi bu konuda oldukça önemlidir. Sakın duruma hafife alıp üşengeçlik yapmayın çünkü öyle bir zamanda değiliz. Unutmayalım ki, corona virüsü de diğer üst solunum yolu hastalıklarına benzediği için umursamadan geçer gözüyle bakmayalım. Siz ve sevdikleriniz için erken teşhis can kurtarır. Unutmayalım. Corona virüsünden korunmanın yolları bu kadar ile kısıtlı değil;

Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirin

 Özellikle kış ayında etkisi artmış olan corona virüsünün etkisi gün geçtikçe artmaktadır. Hal böyle olunca oldukça güçlü bir bünyeye ihtiyacımız olacaktır. Bunun en etkili yolu ise bağışıklık sisteminizi güçlendirecek ve kuvvetlendirecek ek gıda takviyeleri almak olacaktır. Unutmayalım ki sağlam bir bedene hastalığın bulaşması çok daha güç olacaktır.

Yemek Yapmadan Önce Hijyen Detektörü Olmalısınız.

En kritik sonuçlar maalesef yediğimiz yemeklerin yapım aşamasında iyi dezenfekte edilmemesinden kaynaklanmaktadır. Bu gibi üzücü durumlarla karşılaşmamak için, aldığınız tüm ürünleri iyi yıkamalı ve güzelce pişirmelisiniz. Bu sayede mikropların birçoğunu temizlemiş olacaksanız.

 

Unutmayalım ki keşke dememek için elimizden gelen tüm önlemleri alarak yaşantımıza devam etmeliyiz.

Ülkemizdeki güncel vaka ve ölüm sayılarını yakındna takip etmek için: Anlık Corona Vaka Sayısı

Nedir bu corona virüsü diyorsanız araştırmak için; Corona Nedir?

4 YORUMLAR

  1. 80 derece kolonyağları dezenfekte konusunda iyidirler. Bunuda göz önünde bulundurun. Diğerleri pek işe yaramaz. Ellerinizi sık sık yıkamayı unutmayın.

  2. Bu virüs maalesef yakın zamanda bitmeyecek gibi. Sık sık ellerimizi yıkanalıyız. Su sabun yoksa dezenfektan kullanmalıyız. Ve maskeyi takmayı bırakmayın şuan aşı falan hikaye en iyi silahlar maske, temizlik ve mesafe.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz