• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
 • * En az 8 karakter olmalıdır.
 • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu

Çocuklarda 2 Yaş Sendromu
 • Beğen
  Loading...

Çocuklarda 2 yaş sendromu aslında çocuğunuzun gelişim evrelerinden biridir. Genellikle 18. aydan 36. aya kadar görülen bu evrede çocuk kendini ebeveynlerine kanıtlama ihtiyacı duyar. İstediklerini konuşarak tam anlamıyla ifade edemeyen çocuklar genellikle bu dönemde agresif, bağırarak iletişim kurma, her şeye hayır deme, öfke nöbeti gibi davranışlar sergilemektedirler. Kendilerini birey olarak dış dünyaya kanıtlama çabasına giren çocuklar, şımarık ve beklenmedik şekilde davranışlar sergileyebilirler. Ancak ailelerin bu durumu olgun bir şekilde yönetmesi ve tolere etmesi gerekmektedir. Bu dönem ebeveynleri yorup, yönetmesi ve kontrol altına alması zor bir dönem olsa da korkmayın tamamen geçici bir dönemdir.

2 yaş Sendromu Belirtileri

2 yaş sendromu kendisini istediği gibi ifade edemeyen çocuğun birey olarak kendini kanıtlama çabasıdır. Çocuklarda 2 yaş sendromu, belirtileri arasında en çok görülenler her şeye hayır deme, öfke krizi ve ağlama krizi ve kendini bu şekilde ifade etmeye çalışmaktır. Bu durum öfke nöbeti olarak karşınıza çıkabilir. Nöbet boyunca normalde yapmaktan keyif aldığı şeyleri yapmak istemeyebilir. Oyun oynamak, yemek yemek gibi günlük aktiviteleri gerçekleştirmek istemeyebilir ve ebeveynin yönlendirmesine inatlaşarak karşılık verebilirler.

2 Yaş Sendromu Nasıl Yönetilir?

Çocuklarda 2 yaş sendromu geçiren çocuk kendini bir birey olarak kabul ettirmeye çalışır. Bu dönem çocuklar için de aileler içinde zor ve yorucu bir dönemdir. Ebeveynlerin dikkatle yönetmesi gereken bu dönemde çocuklar dil gelişimleri de henüz tamamlanmamış olduğundan kendilerini ifade etmekte zorlanırlar. Ebeveyn çocuğa istediğini yaptırma konusunda ısrarcı olmamalı çocuğu kendi haline bırakmalıdır. Hayır dediğiniz bir şeye siz evet diyene kadar ağlıyorsa evet dediğinizde konu kapanıyor gibi düşünmemelisiniz. Bu durumu çocuğun dikkatini başka şeylere çekerek sakin ve olumlu davranışlarla onu ısrar ettiği konudan uzaklaştırmayı ve dikkatini başka yöne çekmeyi deneyebilirsiniz.

2 Yaş Sendromu Ne zaman Biter?

Çocuğun gelişimine göre değişen bu zaman genelde 3.5 yaşına kadar görülür. Bazı çocuklarda 4 yaşının sonuna kadar devam eden bu süreç tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak görülmemelidir. Her çocuğun gelişimi farklı olduğu gibi 2 yaş sendromunu da geçirme şekli farklı olabilir. Çocuğunuzun gelişimi için doğal olan bu süreci idare etmekte zorlanıyorsanız bir hekimden de yardım alabilirsiniz.

YAZAR
Latest posts by Mercan (see all)
OKUYUCU YORUMLARI
 • Dış Gebelik Nedir? Dış Gebelik Neden Olur?
  5 gün önce

  […] İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Çocuklarda 2 Yaş Sendromu […]

  2