• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Bipolar Bozukluk Nedir?

Bipolar Bozukluk Nedir
  • Beğen
    Loading...

Uzmanlar tarafından son dönemlerde daha çok artış yaşanılan hastalıklardan birisi olarak tanımladıkları bipolar bozukluk, çağın hastalıkları içerisinde görülmekte. Bipolar bozukluk genel olarak farklı ruh değişimleri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bipolar teşhisi konulmuş olan kişi kimi zaman mutluyken ani ruh değişimi ile mutsuz olabilmektedir. Bu da sosyal çevrelerinde sıkıntı çekmelerine sebebiyet veriyor. Bu hastalığın kalıtımsal mı yoksa çevre ile mi alakalı olduğu tam olarak ortaya koyulamamakta. Fakat son dönemlerde çok fazla araştırılan hastalıklar içerisinde yer aldığı da söylenmekte.

Bipolar Bozukluk Belirtileri Nedir?

Bipolar bozukluk farklı belirtiler dahilinde karşımıza çıkabiliyor. Bu belirtilerden ilki uyku problemleri olarak görülmekte. Özellikle bipolar bozuklukta hasta uyku ihtiyacı gütmemektedir. Enerjinin artması da yine görülebilecek belirtiler içerisinde yer alır. Bunun yanı sıra çok para harcama, cinsel istekte artış, konuşma isteğinde artış da görülebilmektedir. Yargılama kapasitesinde azalma, uygun olmayan davranışlarda artma gibi durumlar hastalık belirtileri içerisinde yer almakta. Bu belirtilerin uzun süreli olması bipolar teşhisinin koyulabilmesi adına önemlidir. Genellikle psikolojik hastalıkların pek çoğunda olduğu gibi bipolar bozuklukta da hastalığını kabul etmeme eğilimi görülmektedir. Fakat tedavi edilebilmesi adına psikoloğa görünmek gerekmektedir. Özellikle bu hastalığın sosyal çevreyi de etkilemesinden dolayı kişinin içine kapanmasını engellemek adına erkenden teşhis edilmeli ve tedavi edilmelidir.

Bipolar Bozukluk

Günlük hayatta yaşadığımız bazı durumların da uzmanlar tarafından bipolar bozukluğu arttırıcı etkenler içerisinde yer aldığı görülmekte. Kötü beslenme alışkanlıkları fiziksel olduğu kadar psikolojik olan hastalıkların da nedenleri içerisinde yer alıyor. Yine aynı şekilde sigara ve alkol kullanımı arttırıcı etkenler içerisinde yer almakta. Stresli bir yaşam ile diğer kullanılan ilaçların yan etkileri bipolar bozukluğa neden olan durumlar içerisindedir. Yine sadece kalıtımın değil çevrenin de bu hastalık üzerinde büyük etkiye sahip olduğu biliniyor. Çevre koşulları bipolar bozukluğun nedenlerinden birisi olarak yer almakta. Tüm bu nedenleri düzeltmek de hastanın elindedir. Özellikle yeme ve içme alışkanlıklarını düzeltmek, uyku problemini düzene sokmak gibi bazı durumlar düzene sokulabilecektir. Bunların haricinde yine de bir uzmandan destek almanın çok önemli olduğunu belirtmek gerekiyor.

YAZAR
ETİKETLER
Üzgünüm, bu içerik için hiç etiket bulunmuyor.