• * Lütfen en az 5 karakter kullanınız.
  • * En az 8 karakter olmalıdır.
  • Lütfen kullanıcı adı ya da e-posta adresinizi girin. Yeni parola oluşturabilmeniz için e-posta yoluyla bir bağlantı alacaksınız.

Aralıklı Oruç Nedir? Nasıl Yapılır?

Son yılların en çok duyulan bu beslenme şekli aralıklı oruç oldukça popüler bir hale gelmiştir.

Aralıklı Oruç Nedir? Nasıl Yapılır?
  • Beğen
    Loading...

Aralıklı oruç nedir? Nasıl yapılır? Son yılların en çok duyulan bu beslenme şekli oldukça popüler bir hale gelmiştir. Kilo vermek isteyenler ya da daha sağlıklı beslenmek isteyenler bu beslenme şeklini uygulamaktadırlar. Aralıklı oruçta günün sadece belirli saatlerinde yemek yenebilmektedir. O saatler dışında bir şey yenmemelidir. Aralıklı orucun saatleri kişilerin yaşam tarzlarına ya da isteklerine göre değişebilmektedir. Diğer diyetlerde kontrol edilmesi gereken şey yenen yiyecekler iken aralıklı oruçta kontrol edilmesi gereken tek şey yemeklerin yeneceği saat aralığı olmaktadır. Aralıklı orucun kilo vermek dışında vücuda sağladığı yararlar da bulunmaktadır. Hem faydalı bir diyet türü olmasından dolayı hem de diğer diyetlere oranla çok daha sürdürülebilir olmasından dolayı son yılların en popüler diyeti seçilmiştir.

Aralıklı Oruç Nasıl Yapılır?

Aralıklı oruç nedir nasıl yapılır? Aralıklı oruç yapmak için ilk olarak kişiye uygun bir zaman dilimi seçilmelidir. Bu zaman diliminde yemeklerin yenmesi gerekmektedir. En çok tercih edilen saat aralıkları ise 16-8 ve 5-2 olmaktadır. Örneğin 16-8 diliminde aralıklı oruç yapacak kişiler günün sadece 8 saati yemek yiyebilir ve geri kalan 16 saatinde ise sadece içecek şeyler içebilmektedir. Aralıklı orucun mantığı bu şekilde olmaktadır. Belirli bir zaman diliminde yemeğin yenmesi geri kalan zaman diliminde ise yemek yenilmeden sadece içecek şeylerin içilmesidir. Fakat yemek yenilmesi gereken zaman diliminde kalorili yiyeceklerin yenmemesi gerekmektedir. Onun yerine protein kaynaklı yemeklerin ya da sebzelerin yenmesi gerekmektedir. Yemek yenilmeyen saat diliminde ise kalorili gazlı içeceklerin içilmemesi gerekmektedir. Bunun yerine filtre kahve ya da bitki çayları tüketilmesi önerilmektedir.

Aralıklı Orucun Faydaları Nelerdir?

Aralıklı oruç nedir nasıl yapılır? Aralıklı oruç sadece kilo vermeye yardımcı olmamaktadır. Bunun yanında vücuda birçok faydası bulunmaktadır. Bu yöntemin sağladığı faydalar şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Aralıklı oruç yöntemi daha sürdürülebilir olduğundan dolayı bir yaşam şekli halini kolay bir şekilde alabilmektedir.
  • Bu yöntem ile kalori alımı azaldığı için metabolizma daha hızlı çalışmaktadır. Metabolizmanın hızlı çalışması ise sağlıklı bir şekilde kilo verilmesini sağlar.
  • Trigliserid ve Kolesterol değerlerinin düşmesini sağlar.
  • İnsülin salınımını azaltır.
  • Uyku kalitesini artırır.
YAZAR
Latest posts by Mercan (see all)