sırt masajı nasıl yapılır

Sırt ağrısının ne denli zor olduğunu ve insanda ne keyif ne de huzur bırakmadığını bu ağrıyı çeken bilir. Özellikle bayanlarda sık görülen sırt ağrısı gece uykudan bile uyandırır.

Özellikle regl döneminde artan ve sırtla birlikte bacaklara vuran ağrılar güzel bir sırt masajı ile ortadan kaldırılabilir.

Sırt ağrısı çekenlere sert yerde yatmaları tavsiye edilse de bu da çözüm değildir. Doktorlar sırt ağrısı çekenlere dikkat etmesi gereken öyle tavsiyelerde bulunur ki insanı hayattan soğutur. Oturup kalkmanızdan yatışınıza kadar her hareketinizde sırtınızı kollamanız gerekir.

Doktorların tavsiyelerine mutlaka kulak verin ve dinleyin. Ancak bununla birlikte hem sırt ağrılarınızı alacak ve hem de sırtınızı rahatlatacak mükemmel bir sırt masajı uygulamayı ihmal etmeyin.

Güzel bir sırt masajı için takip etmeniz gereken adımları kısaca sıralayalım;

Öncelikle masaj yapılacak ortamın güzelce hazırlanması gerekir. Bu iş ciddiye alınmalı ve önem verilmelidir. Odanın sıcaklığı yeterli olmalıdır. Ne çok sıcak ne de serin olmamalıdır. Sırt masajı yapılırken üstünüz çıplak olacağı için sizi üşütmeyecek ve rahat hissettirecek ortalama 23 – 27 derecelik bir oda sıcaklığı ideal olacaktır.

Masaj için gerekli masaj yağları hazır edilmeli, ve rahatlatıcı bir masaj müziği olursa bedeninizle birlikte ruhunuzu da dinlendirmenin hazzını yaşarsınız. Eğer masajı yapacak olan eşiniz veya partneriniz ise bir de mum ışığı veya kısık renkli ışık tercih ederseniz daha keyifli hale gecektir.

Şimdi de masaj uygulama adımları;

  • Öfrolaj (Sıvazlama); masajın başlangıcı olup avuç içleri ile sırt geniş hareketlerle sıvazlanır ve sırt ısıtılır
  • Petrisaj (Yoğurma); iki el yardımı ile sırt bölüm bölüm yoğrulur
  • Friksiyon (Dairesel Baskı); bu aşamada parmak uçları ile daireler şeklinde ağrılı bölgelere uygulama yapılarak rahatlama sağlanır
  • Tapotman (Avuç İçi darbe); şimdi de aynı bölgelere avuç içi ile hafif hafif vurularak rahatlama artırılır
  • Haşman (Parmak Dışı Darbe); parmaklar kullanılarak uygulanan darbedir
  • Kedi Yürüyüşü (Deride Yürütme); masajın sonuna doğru bu hareket çok keyif verir
  • Vibrasyon (Titreme); bu uygulama kişiyi oldukça rahatlatır ve gevşemeye sebep olur
  • Percussion (Düz Baskı); aynen başlangıç aşamasındaki gibi geniş sıvazlama ile masajın bitirilmesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz