Adet Dönemiyle İlgili Yanlış Bilinenler

Adet dönemi kız çocukların ergenlik dönemine girdikten sonra başlayan bir beden olgusudur. Adet görme konusunda birçok yanlış bilgiler dillerde dolaşıyor. Adet diğer adıyla regl olayını doğru bilmek gerekir. Halk arasında adet kanaması, pis kanın vücuttan atılması olarak bilinir. Halbuki vücuttan atılan bu kan pis kan değildir. Rahim iç yüzeyinde yumurtlama dönemini bekleyen yumurta bu süreç bittikten dışa atılır. Yumurta hücresi ile sperm döllendikten sonra rahim duvarında tutunur. Eğer döllenme söz konusu değilse bu rahim içindeki doku kanamaya başlar ve yeniden o zemini döllenmeye hazır hale getirir.

Adet görme süresi kişiye göre farklılık gösterebilir. Bazı bayanlar düzenli bir adet dönemine sahipken bazılarının çok düzensiz bir adet dönemi vardır.

Peki, adet süresinin standart bir süresi var mı? Kaç gün içerisinde olursa sağlıklı bir döneme işaret eder? Adet gecikmesinin sebebi nedir? Adet görme süresi kaç gün olmalıdır? Bu soruların cevabını vermeye çalışalım.

Adet görme süresi ortalama 21-35 gün arasında değişir. İdeal süre olarak da 28 günde bir olması sağlıklı olduğu söylenir. Yumurtlama dönemi kişiye göre farklılık göstermektedir. Bunu etkileyen birçok faktör vardır. Zayıflık şişmanlık, yapılan iş, o dönemde hareketlilik oranı gibi birçok faktörler adet süresini etkileyebilir. Adet görme süresi de yine bu faktörlere göre değişiklik gösterebilir. 3 günle 8 gün arasında adet görme süresi değişebilir.

Adet görme olayı sağlıklı bir bayanın doğal hayat olgusudur.

Bu dönemde bayanlar kendini tedirgin, huysuz hissedebilir. Bu dönemin normal bir durum olduğunu kabul edip sosyal ortamdan çok soyutlanmamak gerekir. Bu dönemde kendini kötü hisseden bayanların aslında bu dönemde daha çekici olduğu araştırmalarda kanıtlanmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz